Neden Instagram Reklamları?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram , reklam hizmetini her büyüklükte işletmenin reklam verebileceği şekilde genişletmiştir.

Kullanıcıların beğendiği hesapları, fotoğrafları, videoları, yaptığı hashtag aramalarını analiz ederek çok detaylı ilgi alanı hedefleme imkanı bulan Instagram 4 farklı reklam modeli ile kullanıcıyı sıkmadan oldukça verimli hale getirmiştir.

Instagram Reklamları Nerede Gösterilir?

Reklamlar Instagram’da kullanıcıların akışlarında, takip ettikleri hesaplar tarafından paylaşılan görsellerle birlikte gösteriliyor ve oluşturulurken seçilen opsiyona bağlı olarak göre kare veya yatay formatta görülebiliyor.

Instagram reklam vermek için Facebook’un reklam modülü olan Power Editör kullanılmakta olup yine Facebook’da kullanılan rapor araçları kullanılmaktadır.

Instagram Reklamları Nerede Gösterilir?

  • Video Reklam: Instagram reklam veren markalara 15 saniye yerine 30 saniye uzunluğunda reklam videoları yükleme imkânı sunuyor.
  • Format Resim: Önceleri kare resim zorunluluğu olan Instagram’ın reklamlarda reklam görselleri ve videolarda bu zorunluluğu kalkıyor. Bu reklamlar landscape fotoğraf/video formatında olabilecek.
  • Çapraz Reklam: Facebook ve Instagram’da yapılan çapraz kampanyaların yönetimi ve etkin performansı için reklamverenlere servis ve optimizasyon araçları sunuyor.
  • Marquee: Instagram’da “bir an” satın almak olarak geçen bu yeni nesil reklam biçimi kısa bir sürede büyük kitlelere ulaşma imkânı sunuyor.